Co to jest wirtualny spacer

Blog

Dziś opowiemy Wam co to jest spacer wirtualny. Zapraszamy 


Panorama sferyczna

Aby najlepiej wyjaśnić Wam co to jest spacer wirtualny, należy zacząć od tego co to jest panorama sferyczna. Bo to właśnie połączenie wielu panoram sferycznych tworzy "wirtualny spacer" lub inaczej nazywając "wirtualną wycieczkę" albo"wycieczkę 360".

panorama sferyczna

 

W tradycyjnej fotografii wnętrz lub architektury, ale także w pozostałych dziedzinach, jednym z podstawowych elementów, które zdecydują o atrakcyjności zdjęcia jest kadr. Fotograf ustawia kierunek w którym będzie robił zdjęcie, kąt, wysokość oraz odległość względem, której znajduje się aparat do fotografowanego miejsca czy przedmiotu. W tradycyjnej fotografii to jak duży wycinek obrazu zarejestruje aparat zależy od kadru Innymi słowy fotograf ma określony zakres, w którym może wykonać zdjęcie. I tak, gdy użyje obiektywu o dużej wartości ogniskowej np. 200mm pole widzenia będzie zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku obiektu np. z wartością ogniskowej 15mm.

ogniskowe

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku panoram sferycznych.

Tutaj nie ogranicza nas żaden kadr, ponieważ na jedną panoramę sferyczną składa się kilka zdjęć, wykonanych z każdej strony, wokół osi aparatu, a następnie złączonych w procesie edycji.

kamera 360
Obecnie na rynku można kupić amatorskie kamery, które posiadają dwa lub większą ilość obiektywów, dzięki, którym osoba fotografująca jest w stanie wykonać panoramę sferyczną. Obraz z obiektywów zostaje połączony automatycznie. Największą wadą tych urządzeń jest jakość zdjęć. Obecnie nie jest ona najgorsza, lecz wciąż odbiega od tego co uzyskamy robiąc zdjęcie np. lustrzanką z pełną klatką.Panoramy sferyczne wykonywane lustrzanką są łączone programem komputerowym oraz podawane edycji tak jak w przypadku zdjęć tradycyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać najwyższą jakość zdjęć. O tym jak wykonujemy panoramy sferyczne opowiem w kolejnym filmie.

Tak wygląda gotowa panorama sferyczna w wersji rozłożonej, otworzona za pomocą np. przeglądarki do zdjęć. Aby panorama sferyczna mogła być interaktywna, trzeba ją wgrać na platformę, która będzie w stanie ją zwinąć. Obecnie istnieje wiele serwisów internetowych, które pozwalają wgrać panoramy sferyczne. Istnieją również programy, które tworzą pliki, które po wgraniu na własny serwer mogą wyświetlać panoramy sferyczne, a nawet wirtualne spacery, niezależnie od serwisów zewnętrznych. Ten temat poruszę w kolejnym filmie. Najpopularniejszym serwisem, który umożliwia nam funkcję zwinięcia panoramy sferycznej jest Facebook. My dzisiaj jednak skupimy się na platformie Google Maps, ponieważ ten serwis dodatkowo pozwoli nam połączyć wiele panoram sferycznych w wirtualny spacer.


Wirtualny Spacer

Jeśli wiecie już co to jest panorama sferyczna, od razu rozumiecie na czym polega wirtualny spacer.

Wycieczka wirtualna to nic innego jak zbiór wielu panoram sferycznych połączonych w taki sposób, aby oglądający mógł intuicyjnie przemieszczać się pomiędzy stworzonymi panoramami sferycznymi. W zależności od serwisu, na którym znajduje się spacer wirtualny możliwości poruszania się są różne, natomiast w Mapach Google robi się to poprzez kliknięcie w naniesione strzałki. W wersji mobilnej strzałki wirtualnego spaceru w Mapach Google wyglądają trochę inaczej. Jeśli o wersji mobilnej mowa to może kilka słów na czym możemy uruchamiać wycieczkę wirtualną.

spacer

Obecnie praktycznie każde urządzenie z dostępem do internetu, które otworzy aplikację Map Google lub stronę internetową Map Google jest w stanie uruchomić wirtualną wycieczkę. Nie ma więc obaw, że Wasz klient nie będzie mógł zobaczyć Waszego wnętrza w trybie 360. Wycieczka 360 idealnie sprawdzi się w przypadkach kiedy:

-Wasz lokal znajduje się trudno dostępnej lokalizacji. 

-Chcecie zaprezentować swoje produkty w nowoczesny sposób. 

-Chcecie w jasny sposób przedstawić gdzie znajduje się pożądane przez klienta miejsce.

-Chcecie wyróżnić się spośród konkurencji.

Oto jak wygląda wirtualny spacer osadzony na stronie internetwowej:

 

Wirtualny Spacer w ramach prowadzonej wizytówki Google wiąże się jedynie z opłatą za jego stworzenie. Google nie pobiera opłat za wgranie ani utrzymywanie wirtualnego spaceru na swoich serwerach. Dla naszego klienta jest to jednorazowa inwestycja. Osoby zainteresowane stworzeniem wirtualnego spaceru zapraszamy do kontaktu.